Team Canada: 2015 IAAF World Track and Field Championships

July 22, 2015 0

Below is the list of athletes named by Athletics Canada who will be competing in the 2015 Beijing IAAF World Track and Field Championships. There are links to articles and interviews with these athletes. In some cases there are more than one pages of stories and in some cases there are those with just a few entries, so far at Athletics Illustrated.

Female athletes

Fiona Benson, 800m, Dawson Creek, BC, Mark Bomba, Langley Mustangs

Khamica Bingham, 100m/200m/4x100m, Brampton, ON, Desai Williams, Brampton Track Club

Melissa Bishop, 800m, Eganville, ON, Dennis Fairall, Ottawa Lions

Crystal Emmanuel, 100m/4x100m, Toronto, ON, Desai Williams, Project Athletics

Isatu Fofanah, 4x100m, Edmonton, AB, Dwight Francis, Voleo

Sultana Frizell, Hammer, Perth, ON, Derek Evely, Ottawa Lions

Phylicia George, 100mH/4x100m, Markham, ON, Anthony McCleary, Unattached

Elizabeth Gleadle, Javelin, Vancouver, BC, Lawrence Steinke, Chinook Track & Field Club

Shaina Harrison, 4x100m, Aurora, ON, Charles Allen, Flying Angels

Nikkita Holder, 100mH, Pickering, ON, Anthony McCleary, Unattached

Kimberly Hyacinthe, 100m/200m/4x100m, Terrebonne, QC, Desai Williams, Vainqueurs Plus

Audrey Jean-Baptiste, 400m/4x400m, Montreal, QC, Clif Mitchell, Perfmax-Racing

Geneviève Lalonde, 3000mSC, Moncton, NB, Dave-Scott Thomas, Speed River TFC

Lanni Marchant, 10000m, London, ON, Dave Mills, London Western Track & Field Club

Carline Muir, 400m/4x400m, Edmonton, AB, Anthony McCleary, DFC

Christabel Nettey, Long jump, Surrey, BC, Dan Pfaff, Unattached

Jessica O’Connell, 5000m, Calgary, AB, Mike Van Tighem, University of Calgary Athletics Club

Nicole Sassine, 4x400m, Windsor, ON, Jesse Dupuis, University of Windsor Athletics Club

Rachel Seaman, 20km RW, Peterborough, ON, Tim Seaman, Peterborough Legion Track Club

Nicole Sifuentes, 5000m, Winnipeg, MB, Mike McGuire, Unattached

Aiyanna Stiverne, 4x400m, Laval, QC, Ronald Morency, Unattached

Erin Teschuck, 3000mSC, Winnipeg, MB, Andrew Carlson, Winnipeg Optimist Athletics

Brianne Theisen-Eaton, Heptathlon, Humboldt, SK, Harry Marra, Saskatoon Track & Field Club

Sage Watson, 400mH/4x400m, Calgary, AB, Ken Harnden, Calgary International

Natasha Wodak, 10000m, Vancouver, BC, Richard Lee, BCEP, Asics Canada, PIH

Jessica Zelinka, Heptathlon, London, ON, Cliff Rovelto / Daniel St-Hilaire, Vainqueurs Plus


Male athletes 

Mohammed Ahmed, 5000m, St. Catharines, ON, Jerry Schumacher, Nike-Bowerman Track Club

Shawn Barber, Pole vault, Toronto, ON, George Barber/Milt Ottey, Project Athletics

Mathieu Bilodeau, 50km Race walk, Calgary, AB, Gilles Roca, AR

Aaron Brown, 100m/200m/4x100m, Toronto, ON, Dennis Mitchell, Phoenix

Jonathan Cabral, 110mH, Péribonka, QC, Jamie Cook, Kitchener-Waterloo

Andre De Grasse, 100m/4x100m, Markham, ON, Caryl Smith Gilbert, Speed Academy

Derek Drouin, High jump, Corunna, ON, Jeff Huntoon, Sarnia ASW

Evan Dunfee, 20km/50km Race walk, Richmond, BC, Gerry Dragomir, Race Walk West

Alex Genest, 3000mSC, Lac-aux-Sables, QC, Dave Scott-Thomas, Club d’athlétisme Zénix

Inaki Gomez, 20km Race walk, Vancouver, BC, Gerry Dragomir, Race Walk West

Akeem Haynes, 4x100m, Calgary, AB, Stuart McMillan, T-Thunderbirds

Matthew Hughes, 3000mSC, Oshawa, ON, Wynn Gmitroski, Athletics Toronto

Sekou Kaba, 110mH, Ottawa, ON, Andy McInniss, Ottawa Lions

Cam Levins, 5000m/10000m, Black Creek, BC, Alberto Salazar, Unattached

Michael Mason, High jump, Nanoose Bay, BC, Zbigniew Szelagowicz, Valley Royals

Brandon McBride, 800m, Windsor, ON, Chris Scarrow, Windsor Legion

Taylor Milne, 3000mSC, Callander, ON, Dave Scott-Thomas, Speed River

Tim Nedow, Shot put, Brockville, ON, Vestienn Hafsteinsson, Ottawa Lions

Paul Osland. Masters demonstration 800m, Toronto, ON, University of Toronto

Brandon Rodney, 200m/4x100m, Brampton, ON, Simon Hodnett/George Kerr, Unattached Ontario

Michael Sherar, Masters demonstration 800m, Toronto, ON, University of Toronto

Gavin Smellie, 4x100m, Brampton, ON, Desai Williams, Flying Angels

Benjamin Thorne, 20km race walk, Kitimat, BC, Gerald Dragomir, Racewalk West

Damian Warner, Decathlon, London, ON, Vickie Croley, London Western Track Club/Nike

Justyn Warner, 100m/4x100m, Markham, ON, Kevin Tyler, Unattached

At the last edition of the World Championships (2013) in Moscow, Russia the team won five medals; Dylan Armstrong (shot put bronze), Derek Drouin (high jump bronze), Brianne Theisen-Eaton (heptathlon silver), Damian Warner (decathlon bronze) and the men’s 4×100-metres relay team (bronze).

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.