NCAA Division I Indoor T&F – All-Americans announced

March 14, 2016 0

Oregon brought out the broom this past weekend in Birmingham, Alabama.

The Ducks, led by coach Robert Johnson, swept both the men’s and women’s team titles at the NCAA Division I Indoor Track & Field Championships.

It’s only fitting that Oregon had the most combined All-America selections of any team when the awards were announced Monday by the U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA).

The Ducks nabbed 35 All-America honors, one more than Arkansas (34). What’s more impressive is that of Oregon’s 35 awards, 27 were first-team nods.

Athletes who finished 1-8 at NCAAs this past weekend in individual events and as part of relay teams were designated First-Team All-America. The rest of the finishers were Second-Team All-America — unless he or she did not finish or was disqualified from competition and in that case, was named Honorable Mention.

Breaking down the Ducks’ 35 awards further, 21 went to the women, 14 to the men.

Sixteen of the 21 awards that the women earned were first-team honors, with four athletes taking home two each (Hannah Cunliffe, Alaysha Johnson, Raevyn Rogers and Deajah Stevens). Freshmen accounted for five of those 16 first-team winners.

Seventy-nine percent of the men’s awards that Oregon won (11 of 14) were first-team honors, paced by three from junior star Edward Cheserek. The Bowerman Watch List member won the 3000, 5000 and anchored the Ducks’ DMR less than 30 minutes after finishing the 5000.

Cheserek was one of three athletes to capture three first-team honors. Tennessee’s Christian Coleman (60, 200, 4×400) and Florida’s Kyra Jefferson (200, 400, 4×400) were the others.

In total, 48 athletes nabbed multiple first-team honors and only three won multiple national titles — Cheserek, Texas’ Courtney Okolo (400, 4×400) and Notre Dame’s Molly Seidel (3000, 5000).

Men’s teams with more than six first-team honorees were Oregon, LSU (8), Texas A&M (8), Florida (8),Tennessee (8), Arkansas (7) and Washington (7). Overall, the Razorbacks had the most All-America honorees (16), followed by Oregon (14), the Aggies (12), Gators (11) and Huskies (9).

Women’s teams whose athletes earned more than seven first-team honors included Oregon, Arkansas (15), Texas (9), Notre Dame (9) and Southern California (8). In terms of total awards, the Ducks led the way with the Razorbacks (18) while Florida, both UT programs (Tennessee and Texas) and LSU had more than 10 each.

When it comes to conferences, the SEC was dominant once again. SEC athletes earned a total of 103 first-team honors, lapping the MPSF (81), ACC (43), Big 12 (42) and Big Ten (32).

See below for a full list of athletes who earned All-America distinction.

USTFCCCA MEN’S FIRST-TEAM ALL-AMERICANS
2016 NCAA DIVISION I INDOOR T&F

Name School Year Event
Taylor Smith Air Force JR High Jump
Clayton Murphy Akron JR 800 Meters
Jeremiah Green Alabama JR Triple Jump
Pau Tonnesen Arizona SR Heptathlon
Kenzo Cotton Arkansas SO 60 Meters
Kenzo Cotton Arkansas SO 200 Meters
Jarrion Lawson Arkansas SR 60 Meters
Jarrion Lawson Arkansas SR Long Jump
Carlton Orange Arkansas FR 800 Meters
Clive Pullen Arkansas JR Triple Jump
Andreas Trajkovski Arkansas JR Long Jump
Shawn Johnson Auburn SR Triple Jump
George Caddick Baylor JR 4×400 Relay
Caleb Dickson Baylor FR 4×400 Relay
Wil London Baylor FR 400 Meters
Wil London Baylor FR 4×400 Relay
Brandon Moore Baylor JR 4×400 Relay
David Elliott Boise State SR Mile
Zachary Blackham BYU JR High Jump
Shaquille Walker BYU JR 800 Meters
Adrian Valles Cincinnati SO Pole Vault
Tevin Hester Clemson SR 60 Meters
Tevin Hester Clemson SR 200 Meters
Pierce Murphy Colorado SR 3000 Meters
Pierce Murphy Colorado SR 5000 Meters
Morgan Pearson Colorado SR 5000 Meters
Jefferson Abbey Colorado State JR 3000 Meters
Mostafa Hassan Colorado State SO Shot Put
Anthony Jones Eastern Michigan SR Weight Throw
KeAndre Bates Florida SO Long Jump
Kunle Fasasi Florida FR 4×400 Relay
Eric Futch Florida JR 4×400 Relay
Najee Glass Florida SR 400 Meters
Najee Glass Florida SR 4×400 Relay
Arman Hall Florida SR 200 Meters
Arman Hall Florida SR 400 Meters
Nick Uruburu Florida JR 4×400 Relay
Stefan Britts Florida State SR Long Jump
Denzel Comenentia Georgia FR Shot Put
Karl Saluri Georgia SO Heptathlon
Garrett Scantling Georgia SR Heptathlon
Trey Holloway Hampton SR 60 Meter Hurdles
Cameron Burrell Houston JR 60 Meters
Marcus McWilliams Houston FR 60 Meter Hurdles
Jonathan Wells Illinois SO High Jump
Aaron Mallett Iowa JR 60 Meter Hurdles
Christoff Bryan Kansas State SO High Jump
Bilal Abdullah Kennesaw State SR Heptathlon
Brendon Rodney LIU Brooklyn SR 200 Meters
Damar Robinson Louisville JR High Jump
Ben Williams Louisville JR Triple Jump
Lamar Bruton LSU JR 4×400 Relay
Michael Cherry LSU JR 400 Meters
Michael Cherry LSU JR 4×400 Relay
Fitzroy Dunkley LSU SR 400 Meters
Fitzroy Dunkley LSU SR 4×400 Relay
Cyril Grayson LSU SR 4×400 Relay
Nethaneel Mitchell-Blake LSU JR 200 Meters
Jordan Moore LSU JR 60 Meter Hurdles
Steven Bastien Michigan JR Heptathlon
Mason Ferlic Michigan SR Distance Medley Relay
Taylor McLaughlin Michigan FR Distance Medley Relay
Connor Mora Michigan SO Distance Medley Relay
Brennan Munley Michigan SO Distance Medley Relay
Eliud Rutto Middle Tennessee JR 800 Meters
Brett Pozolinski Milwaukee SR High Jump
Luca Wieland Minnesota JR Heptathlon
Robert Domanic Mississippi JR Distance Medley Relay
Craig Engels Mississippi JR Distance Medley Relay
Derek Gutierrez Mississippi SO Distance Medley Relay
Sean Tobin Mississippi SO Distance Medley Relay
Ryan Walling Mississippi SR 5000 Meters
Alfred Larry Mississippi State SR 4×400 Relay
Brandon McBride Mississippi State SR 4×400 Relay
Rasheed Tatham Mississippi State FR 4×400 Relay
Juston Waters Mississippi State SO 4×400 Relay
Dylan Capwell Monmouth JR 800 Meters
Jonathan Addison NC State SR Long Jump
Luis Vargas NC State SR 3000 Meters
Luis Vargas NC State SR 5000 Meters
Dapo Akinmoladun Nebraska SR 60 Meter Hurdles
Arthur Hicks North Carolina SR Weight Throw
Futsum Zienasellassie Northern Arizona JR 5000 Meters
Nate Richartz Notre Dame JR Pole Vault
Nick Gray Ohio State FR 200 Meters
JC Murasky Ohio State SR Shot Put
Tre’Tez Kinnaird Oklahoma State JR Distance Medley Relay
Chad Noelle Oklahoma State SR Distance Medley Relay
Brandon Singleton Oklahoma State SO Distance Medley Relay
John Teeters Oklahoma State JR 60 Meters
Joshua Thompson Oklahoma State SO Distance Medley Relay
Devon Allen Oregon SO 60 Meter Hurdles
Edward Cheserek Oregon JR 3000 Meters
Edward Cheserek Oregon JR 5000 Meters
Edward Cheserek Oregon JR Distance Medley Relay
Grant Grosvenor Oregon SR Distance Medley Relay
Blake Haney Oregon SO Mile
Matthew Maton Oregon FR Distance Medley Relay
Nate Moore Oregon SO Triple Jump
Sam Prakel Oregon JR Mile
Greg Skipper Oregon SR Weight Throw
Ben Thiel Oregon JR Distance Medley Relay
Thomas Awad Penn SR Mile
Brannon Kidder Penn State SR 800 Meters
Julian Oakley Providence SR Mile
Chukwuebuka Enekwechi Purdue SR Shot Put
Chukwuebuka Enekwechi Purdue SR Weight Throw
Shawndail McLaren Purdue FR 4×400 Relay
Nicholas Parks Purdue SR 4×400 Relay
Kinard Rolle Purdue SO 4×400 Relay
Kyle Webb Purdue JR 4×400 Relay
Corey Crawford Rutgers SR Long Jump
Sean Collins South Alabama FR Pole Vault
Dondre Echols South Carolina SR 60 Meter Hurdles
Devin King Southeastern Louisiana SO Pole Vault
Alexander Young Southeastern Louisiana SR Weight Throw
Eric Sloan Southern California JR Long Jump
Eric Sloan Southern California JR Triple Jump
Josh Freeman Southern Illinois SR Shot Put
Kyle Landon Southern Illinois JR High Jump
Bradley Sauer Southern Illinois SR Weight Throw
Justin Brinkley Stanford JR Distance Medley Relay
Thomas Coyle Stanford JR Distance Medley Relay
Sean McGorty Stanford SO 3000 Meters
Sean McGorty Stanford SO Distance Medley Relay
Jackson Shumway Stanford SR Distance Medley Relay
Harrison Williams Stanford SO Heptathlon
Colin Bennie Syracuse SO 5000 Meters
Freddie Crittenden III Syracuse JR 60 Meter Hurdles
Justyn Knight Syracuse FR 3000 Meters
Adam Palamar Syracuse JR Mile
Ronnie Baker TCU SR 60 Meters
Sam Watts TCU SR 200 Meters
Cameron Brown Tennessee SR Weight Throw
Antonio Carter Tennessee SR 4×400 Relay
Ari Cogdell Tennessee FR 4×400 Relay
Christian Coleman Tennessee SO 60 Meters
Christian Coleman Tennessee SO 200 Meters
Christian Coleman Tennessee SO 4×400 Relay
Nathan Strother Tennessee SO 400 Meters
Nathan Strother Tennessee SO 4×400 Relay
Aldrich Bailey Jr. Texas JR 4×400 Relay
Zack Bilderback Texas SR 400 Meters
Zack Bilderback Texas SR 4×400 Relay
Ryan Crouser Texas SR Shot Put
Christopher Irvin Texas JR 4×400 Relay
Byron Robinson Texas JR 4×400 Relay
Eric Age Texas A&M FR 4×400 Relay
Latario Collie Texas A&M SR Triple Jump
Robert Grant Texas A&M SO 4×400 Relay
Hector Hernandez Texas A&M SR 800 Meters
Hector Hernandez Texas A&M SR 4×400 Relay
Fred Kerley Texas A&M JR 4×400 Relay
Will Williams Texas A&M SO Long Jump
Audie Wyatt Texas A&M SO Pole Vault
Trey Culver Texas Tech SO High Jump
Bryce Robinson Tulsa SR 60 Meters
Ferdinand Edman UCLA SR Distance Medley Relay
Nick Hartle UCLA SR Distance Medley Relay
Joe Herrera UCLA SO Distance Medley Relay
Austin O’Neil UCLA SR Distance Medley Relay
Nicholas Scarvelis UCLA SR Shot Put
Matthew O’Neal USF SR Triple Jump
Jonah Koech UTEP FR Mile
Robert Denault Villanova Distance Medley Relay
Harry Purcell Villanova FR Distance Medley Relay
Elliot Slade Villanova SO Distance Medley Relay
Jordan Williamsz Villanova Distance Medley Relay
Filip Mihaljevic Virginia SO Shot Put
Henry Wynne Virginia JR Mile
Thomas Curtin Virginia Tech SR 5000 Meters
Deakin Volz Virginia Tech FR Pole Vault
Robert Heppenstall Wake Forest FR 800 Meters
Colby Gilbert Washington SO 3000 Meters
Colby Gilbert Washington SO Distance Medley Relay
Blake Nelson Washington JR Distance Medley Relay
Jacopo Spano Washington SO Distance Medley Relay
Jax Thoirs Washington SR Pole Vault
Izaic Yorks Washington SR 3000 Meters
Izaic Yorks Washington SR Distance Medley Relay
Emmanuel Dasor Western Kentucky JR 400 Meters
Derek O’Connell William and Mary JR Pole Vault
Zach Ziemek Wisconsin SR Heptathlon
Connor Neu Youngstown State SR Weight Throw

 

USTFCCCA WOMEN’S FIRST-TEAM ALL-AMERICANS
2016 NCAA DIVISION I INDOOR T&F

Name School Year Event
Hannah Everson Air Force SR 5000 Meters
Claudia Garcia Jou Akron SR High Jump
Quanesha Burks Alabama JR Long Jump
Nnenya Hailey Arizona SR 4×400 Relay
Gia Trevisan Arizona SR 4×400 Relay
Tatum Waggoner Arizona SO 4×400 Relay
Sage Watson Arizona JR 4×400 Relay
Taliyah Brooks Arkansas SO Pentathlon
Monisa Dobbins Arkansas JR 4×400 Relay
Taylor Ellis-Watson Arkansas SR 400 Meters
Taylor Ellis-Watson Arkansas SR 4×400 Relay
Alex Gochenour Arkansas SR Pentathlon
Therese Haiss Arkansas JR Distance Medley Relay
Daina Harper Arkansas 4×400 Relay
Daina Harper Arkansas Distance Medley Relay
Nikki Hiltz Arkansas SO Distance Medley Relay
Jessica Kamilos Arkansas SR Distance Medley Relay
Payton Stumbaugh Arkansas SO 60 Meter Hurdles
Payton Stumbaugh Arkansas SO Pentathlon
Brianna Swinton Arkansas JR 4×400 Relay
Lexi Weeks Arkansas FR Pole Vault
Tori Weeks Arkansas FR Pole Vault
Shea Martinez BYU JR 800 Meters
Isabella Marten California SO Triple Jump
Annette Echikunwoke Cincinnati SO Weight Throw
Erika Hurd Cincinnati SR High Jump
Grace Barnett Clemson SO Distance Medley Relay
Kaley Ciluffo Clemson FR Distance Medley Relay
Ersula Farrow Clemson FR Distance Medley Relay
Deja Parrish Clemson SO Distance Medley Relay
Kaitlyn Benner Colorado SO 3000 Meters
Erin Clark Colorado SO 3000 Meters
Kaitlin Whitehorn Dartmouth SR High Jump
Anima Banks Duke SR 800 Meters
Megan Clark Duke SR Pole Vault
Sharrika Barnett Florida 4×400 Relay
Claudia Francis Florida SR 400 Meters
Claudia Francis Florida SR 4×400 Relay
Kyra Jefferson Florida SR 200 Meters
Kyra Jefferson Florida SR 400 Meters
Kyra Jefferson Florida SR 4×400 Relay
Robin Reynolds Florida SR 4×400 Relay
Shayla Sanders Florida SR 60 Meters
Katrina Coogan Georgetown SR 3000 Meters
Katrina Coogan Georgetown SR Distance Medley Relay
Emma Keenan Georgetown SO Distance Medley Relay
Andrea Keklak Georgetown SR Mile
Andrea Keklak Georgetown SR Distance Medley Relay
Heather Martin Georgetown SR Distance Medley Relay
Tatiana Gusin Georgia JR High Jump
Keturah Orji Georgia SO Long Jump
Keturah Orji Georgia SO Triple Jump
Chanice Porter Georgia SR Long Jump
Xenia Rahn Georgia SR Pentathlon
Kendell Williams Georgia JR Long Jump
Kendell Williams Georgia JR Pentathlon
Bria Matthews Georgia Tech FR Long Jump
Bria Matthews Georgia Tech FR Triple Jump
Ce’aira Brown Hampton SR 800 Meters
Nikki Okwelogu Harvard JR Shot Put
Courtney Smith Harvard SO 5000 Meters
Christina Hillman Iowa State SR Shot Put
Daina Levy Kansas SR Weight Throw
Sharon Lokedi Kansas SO 5000 Meters
Akela Jones Kansas State SR High Jump
A’Keyla Mitchell Kansas State SO 200 Meters
Kim Williamson Kansas State JR High Jump
Dani Winters Kansas State SR Shot Put
Destiny Carter Kentucky JR 4×400 Relay
Beckie Famurewa Kentucky SR Weight Throw
Ariah Graham Kentucky JR 4×400 Relay
Jasmine Mitchell Kentucky JR 4×400 Relay
Javianne Oliver Kentucky JR 60 Meters
Sha’Keela Saunders Kentucky JR Long Jump
Sha’Keela Saunders Kentucky JR Triple Jump
Kiah Seymour Kentucky SR 4×400 Relay
Dolly Nyemah Louisville JR Weight Throw
Mikiah Brisco LSU SO 60 Meters
Mikiah Brisco LSU SO 60 Meter Hurdles
Daeshon Gordon LSU SO 60 Meter Hurdles
Dakota Dailey-Harris Miami (Fla.) SR High Jump
Alysha Newman Miami (Fla.) JR Pole Vault
Erin Finn Michigan JR 3000 Meters
Erin Finn Michigan JR 5000 Meters
Maya Long Michigan SR Distance Medley Relay
Cindy Ofili Michigan SR 60 Meter Hurdles
Shannon Osika Michigan SR Distance Medley Relay
Danielle Pfeifer Michigan SR Distance Medley Relay
Jaimie Phelan Michigan SO Distance Medley Relay
Jailah Mason Morgan State SO High Jump
Nicole Chavis NC State SR Weight Throw
Erika Kemp NC State SO 5000 Meters
Megan Moye NC State JR Mile
Tierra Williams Nebraska JR Triple Jump
Elinor Purrier New Hampshire SO Mile
Sophie Connor New Mexico SR Mile
Calli Thackery New Mexico JR 3000 Meters
Erin Teschuk North Dakota State SR Mile
Erin Teschuk North Dakota State SR 3000 Meters
Danielle Aragon Notre Dame SR Distance Medley Relay
Margaret Bamgbose Notre Dame SR 400 Meters
Kaila Barber Notre Dame SR 60 Meter Hurdles
Parker English Notre Dame SO Distance Medley Relay
Jessica Harris Notre Dame SO Distance Medley Relay
Jamie Marvil Notre Dame JR Distance Medley Relay
Anna Rohrer Notre Dame FR 5000 Meters
Molly Seidel Notre Dame JR 3000 Meters
Molly Seidel Notre Dame JR 5000 Meters
Daye Shon Roberson Oklahoma JR 200 Meters
Mackenzie Shell Oklahoma FR Pole Vault
Jessica Woodard Oklahoma SO Shot Put
Savannah Camacho Oklahoma State JR 800 Meters
Chase Ealey Oklahoma State SR Shot Put
Kaela Edwards Oklahoma State JR Mile
Lilli Burdon Oregon FR Distance Medley Relay
Ali Cash Oregon SO 3000 Meters
Hannah Cunliffe Oregon SO 60 Meters
Hannah Cunliffe Oregon SO 200 Meters
Brooke Feldmeier Oregon SO 4×400 Relay
Ashante Horsley Oregon JR Distance Medley Relay
Alaysha Johnson Oregon FR 60 Meter Hurdles
Alaysha Johnson Oregon FR 4×400 Relay
Annie Leblanc Oregon SR Distance Medley Relay
Ashley Maton Oregon SR Distance Medley Relay
Raevyn Rogers Oregon SO 800 Meters
Raevyn Rogers Oregon SO 4×400 Relay
Deajah Stevens Oregon FR 200 Meters
Deajah Stevens Oregon FR 4×400 Relay
Jasmine Todd Oregon JR 60 Meters
Sasha Wallace Oregon JR 60 Meter Hurdles
Rachel Fatherly Penn State SR Shot Put
Cecilia Barowski Princeton SR 800 Meters
Devynne Charlton Purdue JR 60 Meter Hurdles
Ashley Jenkins Sam Houston State SR Weight Throw
Natasha Dicks South Carolina JR Triple Jump
Emily Grove South Dakota SR Pole Vault
Kendall Ellis Southern California SO 4×400 Relay
Deanna Hill Southern California SO 200 Meters
Deanna Hill Southern California SO 4×400 Relay
Amalie Iuel Southern California JR 4×400 Relay
Amalie Iuel Southern California JR Pentathlon
Margaux Jones Southern California FR Long Jump
Jaide Stepter Southern California SR 400 Meters
Jaide Stepter Southern California SR 4×400 Relay
Olivia Baker Stanford SO 800 Meters
Elise Cranny Stanford Distance Medley Relay
Rebecca Mehra Stanford Distance Medley Relay
Malika Waschmann Stanford JR Distance Medley Relay
Kristyn Williams Stanford SR Distance Medley Relay
Chelsea Blaase Tennessee SR 5000 Meters
Felicia Brown Tennessee SR 200 Meters
Felicia Brown Tennessee SR 4×400 Relay
Kali Davis-White Tennessee JR 200 Meters
Lenysse Dyer Tennessee FR 4×400 Relay
Felecia Majors Tennessee JR 4×400 Relay
Cassie Wertman Tennessee SR Shot Put
Layla White Tennessee FR 4×400 Relay
Clairwin Dameus Tennessee State SR Long Jump
Clairwin Dameus Tennessee State SR Pentathlon
Amber Hughes Tennessee State JR Triple Jump
Morolake Akinosun Texas SR 60 Meters
Morolake Akinosun Texas SR 4×400 Relay
Teahna Daniels Texas FR 60 Meters
Chrisann Gordon Texas JR 400 Meters
Chrisann Gordon Texas JR 4×400 Relay
Ariel Jones Texas SO 4×400 Relay
Courtney Okolo Texas SR 400 Meters
Courtney Okolo Texas SR 4×400 Relay
Kaitlin Petrillose Texas SR Pole Vault
Shamier Little Texas A&M JR 400 Meters
Vesta Bell UC Riverside SR Weight Throw
Simone Charley Vanderbilt JR Triple Jump
Angel Piccirillo Villanova SR Mile
Hanna Green Virginia Tech JR 800 Meters
Krista Armstead Washington Distance Medley Relay
Kennadi Bouyer Washington JR 60 Meters
Eleanor Fulton Washington SR Mile
Eleanor Fulton Washington SR Distance Medley Relay
Maddie Meyers Washington SR Distance Medley Relay
Baylee Mires Washington SR Distance Medley Relay
Diamara Planell Cruz Washington SR Pole Vault
Marthaline Cooper Winthrop JR Weight Throw
Kelsey Card Wisconsin SR Shot Put
Georgia Ellenwood Wisconsin JR Pentathlon

 

char

USTFCCCA MEN’S SECOND-TEAM ALL-AMERICANS
2016 NCAA DIVISION I INDOOR T&F

Name School Year Event
Patrick Corona Air Force SR 3000 Meters
Jamiel Trimble Air Force SO 200 Meters
Alex McCune Akron SR Heptathlon
Pau Tonnesen Arizona SR Pole Vault
Jamol James Arizona State SR 60 Meters
Kenzo Cotton Arkansas SO 4×400 Relay
Gabe Gonzales Arkansas SR 5000 Meters
Gabe Gonzales Arkansas SR 5000 Meters
Gabe Gonzales Arkansas SR 5000 Meters
Gabe Gonzales Arkansas SR 5000 Meters
Obi Igbokwe Arkansas FR 4×400 Relay
Jarrion Lawson Arkansas SR 4×400 Relay
Ken LeGassey Arkansas JR High Jump
Jamarco Stephen Arkansas SO 4×400 Relay
Roelf Pienaar Arkansas State JR Long Jump
Felix Obi Baylor SR Triple Jump
Kenneth Fisher Bethune-Cookman JR Long Jump
David Elliott Boise State SR 3000 Meters
Cameron Williams Boston University JR 200 Meters
Peter Simon California SO Shot Put
Eric Moore Central Arkansas SO High Jump
Connor Winter Colorado SR 3000 Meters
Jerrell Mock Colorado State JR 5000 Meters
Rob Napolitano Columbia JR Mile
James Gowans Cornell JR Mile
Rudy Winkler Cornell JR Weight Throw
Avion Jones East Carolina SR High Jump
Willy Fink Eastern Michigan JR 3000 Meters
Andres Arroyo Florida JR 800 Meters
Ryan Clark Florida FR 60 Meters
Yanick Hart Florida JR 60 Meter Hurdles
Jake Burton Florida State JR 800 Meters
Amos Bartelsmeyer Georgetown JR Mile
Amos Bartelsmeyer Georgetown JR Distance Medley Relay
Ahmed Bile Georgetown SR 3000 Meters
Ahmed Bile Georgetown SR Distance Medley Relay
Michael Lederhouse Georgetown JR Distance Medley Relay
Joseph White Georgetown SO 800 Meters
Joseph White Georgetown SO Distance Medley Relay
Cole Williams Georgetown SR Mile
Ashinia Miller Georgia SR Shot Put
Leshon Collins Houston SR 60 Meters
Dylan Lafond Illinois JR 5000 Meters
Dylan Anderson Indiana SR Heptathlon
Will Teubel Iowa SR 800 Meters
Daniel Everett Iowa State SR 5000 Meters
Jan Jeuschede Iowa State SR Shot Put
Cole Ceban Kansas SO Shot Put
Ifeanyichukwu Otuonye Kansas State SR Long Jump
Bilal Abdullah Kennesaw State SR Long Jump
William Barnes Kent State SR 60 Meter Hurdles
Donovan Tolbert Kent State SR Triple Jump
Tim Duckworth Kentucky SO Heptathlon
Jermey Hicks Louisiana Tech SO 60 Meters
Edwin Kibichiy Louisville JR 5000 Meters
Carlos Mangum Miami (Fla.) JR Weight Throw
Vinny Gjokaj Michigan State SO Weight Throw
Connor Kostrzewa Michigan State SR Weight Throw
Vincent Okot Middle Tennessee JR Triple Jump
Goaner Deng Minnesota SR 800 Meters
Gian Ferretti Minnesota JR Weight Throw
Luke Johnson Minnesota SR Shot Put
Ryan Lockard Minnesota SO High Jump
Alfred Larry Mississippi State SR 400 Meters
Kahmari Montgomery Missouri FR 400 Meters
Markesh Woodson Missouri SR 60 Meters
Josh Davis NC State SO Weight Throw
Oliver Alexandre Nebraska FR 4×400 Relay
Landon Bartel Nebraska SO High Jump
Levi Gipson Nebraska SR 4×400 Relay
Mate Koroknai Nebraska JR 4×400 Relay
Andrew Neal Nebraska SO 4×400 Relay
Drew Piazza New Hampshire JR 800 Meters
Michael Dickson North Carolina A&T FR 60 Meter Hurdles
Maurice Eaddy North Carolina A&T JR 60 Meters
Brandon Carnes Northern Iowa JR 60 Meters
Antonio Blanks Ohio State SR 4×400 Relay
Nick Gray Ohio State FR 4×400 Relay
Jerry Jackson Ohio State SO 4×400 Relay
Champ Page Ohio State SR 400 Meters
Champ Page Ohio State SR 4×400 Relay
Traveyon Armstrong Oklahoma SR Distance Medley Relay
Jacob Burcham Oklahoma JR Mile
Thomas Cheval Oklahoma SO Heptathlon
Allen Eke Oklahoma SR Distance Medley Relay
Jacob Goldberg Oklahoma SO Distance Medley Relay
Liam Meirow Oklahoma SO Distance Medley Relay
Justin Estala Oral Roberts JR Pole Vault
Israel Nelson Oral Roberts FR 60 Meter Hurdles
Jake Leingang Oregon SO 5000 Meters
Mitch Modin Oregon JR Heptathlon
Travonn White Oregon SO Long Jump
Colin Abert Penn State FR Distance Medley Relay
Isaiah Harris Penn State FR 800 Meters
Jordan Makins Penn State SO Distance Medley Relay
Robert Rhodes Penn State SR Distance Medley Relay
Alex Shisler Penn State SR Distance Medley Relay
Andrew Wells Pittsburgh SR Weight Throw
Reid Buchanan Portland SR 3000 Meters
Anaquan Peterson Purdue JR Triple Jump
Julian Harvey SIUE JR Long Jump
Rafael Scott South Alabama SO 60 Meters
Ncincilili Titi South Carolina SO 200 Meters
David Winters, Jr. South Carolina JR 200 Meters
Steven Barze Southeastern Louisiana JR Long Jump
Randall Cunningham II Southern California SO High Jump
Nicholas Ponzio Southern California SO Shot Put
Darian Brooks Stanford SR Triple Jump
Joel Hubbard Syracuse JR Mile
Aldrich Bailey Jr. Texas JR 400 Meters
Byron Robinson Texas JR 400 Meters
Devin Jenkins Texas A&M SR 200 Meters
Lindon Victor Texas A&M JR Heptathlon
Chase Wolfle Texas A&M SR Pole Vault
Jacob Wooten Texas A&M FR Pole Vault
Bradley Adkins Texas Tech SR High Jump
Chris Caldwell Texas Tech SR 60 Meter Hurdles
Steven Champlin Texas Tech SO 4×400 Relay
Kyle Collins Texas Tech JR 400 Meters
Kyle Collins Texas Tech JR 4×400 Relay
Charles Jones Texas Tech SO 4×400 Relay
Joseph Richards III Texas Tech 4×400 Relay
Bryce Robinson Tulsa SR 200 Meters
Marc Scott Tulsa JR 5000 Meters
Braheme Days UCLA SO Shot Put
Dotun Ogundeji UCLA FR Shot Put
Roland Sales UT Arlington SR High Jump
Parker Bluth Utah State SR 200 Meters
Dillon Maggard Utah State SO Mile
Kenneth Hagen Virginia SO Distance Medley Relay
Robby Keough Virginia FR Distance Medley Relay
Nathan Kiley Virginia JR Distance Medley Relay
Matthew Novak Virginia FR Distance Medley Relay
Aaron Nelson Washington SR 5000 Meters
Chris Williams Washington SR 60 Meter Hurdles
Emmanuel Dasor Western Kentucky JR 200 Meters
Ventavius Sears Western Kentucky JR Triple Jump
Jared Belardo Wichita State FR Long Jump
Brian Waterfield William and Mary SR Weight Throw
Morgan McDonald Wisconsin SO 3000 Meters
Chad Zallow Youngstown State FR 60 Meter Hurdles
Anass Zouhry Cal State Northridge SR Mile

 

USTFCCCA WOMEN’S SECOND-TEAM ALL-AMERICANS
2016 NCAA DIVISION I INDOOR T&F

Name School Year Event
Alexis Cooks Akron SR Shot Put
Alexis Cooks Akron SR Weight Throw
Jaclyn Siefring Akron SO Pentathlon
Maggie Ewen Arizona State SO Shot Put
Taliyah Brooks Arkansas SO 60 Meter Hurdles
Taliyah Brooks Arkansas SO Long Jump
Leigha Brown Arkansas JR Pentathlon
Kristina Knott Arkansas State SO 60 Meters
Michelle Atherley Auburn FR Pentathlon
Jessica Johnson Auburn SR Pole Vault
Marshay Ryan Auburn JR Triple Jump
Samantha Scarlett Auburn SR 60 Meter Hurdles
Taylor Bennett Baylor FR 60 Meters
Taylor Bennett Baylor FR 200 Meters
Cion Hicks Baylor JR Shot Put
Annie Rhodes Baylor JR Pole Vault
Olicia Williams Baylor SR 800 Meters
Liv Westphal Boston College SR 5000 Meters
Bethan Knights California SO 3000 Meters
Loretta Blaut Cincinnati SO High Jump
Grace Barnett Clemson SO Mile
Sabria Hadley Clemson SO 200 Meters
Myasia Jacobs Clemson SR 60 Meters
Anasterasia Terrell Clemson JR Triple Jump
Olivia Anderson Duke Distance Medley Relay
Kim Hallowes Duke FR Distance Medley Relay
Madeline Kopp Duke JR Distance Medley Relay
Madeline Price Duke SO Distance Medley Relay
Raqurra Ishmar East Carolina SR Weight Throw
Yanis David Florida FR Triple Jump
Darrielle McQueen Florida SO Long Jump
Darrielle McQueen Florida SO Triple Jump
Robin Reynolds Florida SR 400 Meters
Skylar Ross-Ransom Florida SO 60 Meter Hurdles
Der’Renae Freeman Florida State SR Long Jump
Chelsea Jarvis Florida State SO 800 Meters
Mulern Jean Florida State SR 60 Meter Hurdles
Sasha Lebert Florida State JR Weight Throw
Jogaile Petrokaite Florida State SO Long Jump
Sabrina Southerland Georgetown JR 800 Meters
Madeline Fagan Georgia SO High Jump
Chanice Porter Georgia SR High Jump
Kandie Bloch-Jones Illinois JR High Jump
Pedrya Seymour Illinois SO 60 Meter Hurdles
Sydney Clute Indiana SR Pole Vault
Nakel McClinton Indiana JR Weight Throw
Briana Guillory Iowa FR 4×400 Relay
Elexis Guster Iowa JR 400 Meters
Elexis Guster Iowa JR 4×400 Relay
Alexis Hernandez Iowa JR 4×400 Relay
Montayla Holder Iowa SR 4×400 Relay
Kate Hall Iowa State FR Long Jump
Jhoanmy Luque Iowa State SO Long Jump
Akela Jones Kansas State SR Pentathlon
Ednah Kurgat Liberty SO 5000 Meters
Emmonnie Henderson Louisville SO Shot Put
Chanel Krause Louisville JR Pole Vault
Hannah Deworth LSU SO Distance Medley Relay
Nataliyah Friar LSU JR Long Jump
Travia Jones LSU JR Distance Medley Relay
Jada Martin LSU JR 200 Meters
Hollie Parker LSU FR Distance Medley Relay
Morgan Schuetz LSU JR 800 Meters
Morgan Schuetz LSU JR Distance Medley Relay
Chioma Onyekwere Maryland SR Weight Throw
Micha Powell Maryland JR 400 Meters
Carolina Carmichael Memphis SR Pole Vault
Ebony Morrison Miami (Fla.) JR 60 Meter Hurdles
Precious Ogunleye Miami (Fla.) SR Weight Throw
Tiffany Okieme Miami (Fla.) SR Weight Throw
Shakima Wimbley Miami (Fla.) JR 200 Meters
Shannon Osika Michigan SR Mile
Raven Saunders Mississippi SO Shot Put
Erika Kemp NC State SO 3000 Meters
Reka Czuth Nebraska SO High Jump
Jannell Hadnot New Mexico JR Triple Jump
Emily Hosker-Thornhil New Mexico Distance Medley Relay
Zoe Howell New Mexico SR Distance Medley Relay
Calli Thackery New Mexico JR Distance Medley Relay
Holly VanGrinsven New Mexico SR Distance Medley Relay
Nicole Greene North Carolina FR High Jump
Paige Knodle Northern Iowa SR Pentathlon
Aaliyah Barnes Ohio State JR 4×400 Relay
Alexis Franklin Ohio State SR 4×400 Relay
Beatrice Hannan Ohio State SO 4×400 Relay
Sonikqua Walker Ohio State SR 4×400 Relay
Anna Boyert Oklahoma State JR Distance Medley Relay
Danielle Coleman Oklahoma State SO Distance Medley Relay
Clara Nichols Oklahoma State SR Distance Medley Relay
Molly Sughroue Oklahoma State FR Distance Medley Relay
Itohan Aikhionbare Oregon SR Shot Put
Brooke Feldmeier Oregon SO 800 Meters
Molly Grabill Oregon SR 5000 Meters
Annie Leblanc Oregon SR 800 Meters
Brittany Mann Oregon JR Shot Put
Tessa Barrett Penn State FR 5000 Meters
Tori Gerlach Penn State SR 5000 Meters
Dannielle Gibson Penn State JR Triple Jump
Sarah Collins Providence JR 5000 Meters
Symone Black Purdue SO 4×400 Relay
Savannah Carson Purdue JR Long Jump
Carmiesha Cox Purdue 4×400 Relay
Katie Hoevet Purdue SR Mile
Aarin Jones Purdue SR 4×400 Relay
Brionna Thomas Purdue SO 400 Meters
Brionna Thomas Purdue SO 4×400 Relay
Gabrielle Farquharson Rutgers SR 200 Meters
Danielle Demas Sam Houston State SR 60 Meter Hurdles
Briana Haith South Carolina JR 400 Meters
Vanessa Fraser Stanford SO 3000 Meters
Claudia Saunders Stanford SR 800 Meters
Shaina Harrison Syracuse SR 60 Meters
Brianna McGhee TCU SR 60 Meter Hurdles
Felicia Brown Tennessee SR 60 Meters
Kali Davis-White Tennessee JR 60 Meters
Felecia Majors Tennessee JR 400 Meters
Morolake Akinosun Texas SR 200 Meters
Kally Long Texas SO Pole Vault
Aaliyah Brown Texas A&M JR 200 Meters
Jennifer Madu Texas A&M SR 60 Meters
Diamond Spaulding Texas A&M FR 200 Meters
Viershanie Latham Texas Tech JR Triple Jump
Jasmine Blocker Tulane SR 400 Meters
Lilla McMillan Tulane SR 400 Meters
Breana Jemison UC Riverside JR Shot Put
Heather MacLean UMass JR Mile
Nickevea Wilson UTEP SR Triple Jump
Siofra Cleirigh Buttne Villanova SO 800 Meters
Angel Piccirillo Villanova SR 3000 Meters
Iona Lake Virginia SR Mile
Shannon Morton Virginia Tech SR Mile
Elizabeth Quick Washington JR Pole Vault
Jamie Stokes Weber State SR Mile
Carrol Hardy Western Kentucky JR 60 Meters
Breanne Borman Wichita State JR Pentathlon
Regan Rome William and Mary SO 3000 Meters
Kelsey Card Wisconsin SR Weight Throw
Frances Schmiede Yale JR Mile

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.