UBC Open: Competitor list

March 24, 2016 0

Athletics Illustrated will be on hand for the Friday portion of the meet.

The University of British Columbia Thunderbirds will be hosting their annual UBC Open on March 25th and 26th, at the Rashpal Dhillon Track and Field Oval.

The events being offered for competitoin are: 100m*, 200m*, 400m*, 800m*, 1500*m, 10,000m, 2000mSC (W), 3000mSC, 5000m RW, 15k/10k RW, 100mH, 110mH, 400mH, 4×100*, 4×400*, 4×800, LJ*, HJ*, TJ, PV, SP*, JAV*, DT,

Heptathlon (W), Decathlon (M)

Race Walks, 10K all combined. * Included in Achilles Cup, but the race is open to all.

Entries: Only online entries (direct athletics) will be accepted.

See registration details and meet schedule, here.

Competitors:

EVENT LANE NAME AFFILIATION
men 100 sec 1 1 Jerry He SFU
2 Jerome Blake Okanagan Athl
3 Vladislav Tsygankov SFU
4 Stephen Abosi UBC
5 Zane Jobson SFU
6 Mark Coles UBC
7 Andy Vo SFU
8 Joel Webster Unattached
men 100 sec 2 1 Saeed Shokoya SFU
2 Benjamin Tjernagel Coquitlam Cheetahs
3 Alexander Taylor Okanagan Athl
4 Matthew McLean UBC
5 Alexander Savage Langley Mustangs
6 Nathan Ma Burnaby Striders
7 Nathan King Langley Mustangs
8 Alex Wu SFU
men 100 sec 3 1 Arthur Lee Unattached
2 Bob Nicol Unattached
3 Jesse O’Neil-Bains Pacific Athletics
4 Quinn Litherland Vancouver Thunderbird
5 Aaron Williams Unattached
6 Kenso Los Langley Mustangs
7 Yuri Suzuki Vancouver Thunderbird
8 Oliver Harrison Langley Mustangs
men 200 sec 1 1
2 Zane Jobson SFU
3 Jacob Hanna UBC
4 Andy Vo SFU
5 Stephen Abosi UBC
6 Cory Parks SFU
7 Jerome Blake Okanagan Athl
8 Robbie Gallaugher Unattached
men 200 sec 2 1
2 Mathew McLean UBC
3 Quinn Litherland Vancouver Thunderbirds
4 Nathan Ma Burnaby Striders
5 Kenzo Los SFU
6 Matt Belfontaine Unattached
7 Philip Ireri UBC
8 Alexander Taylor Okanagan Athl
men 200 sec 3 1
2 Quentin Milner Eric Hamber
3 Benjamin Tjernagel Coquitlam Cheetahs
4 Ryan Desrochers Victoria Speed Proj
5 Jesse O’Neil-Bains Pacific Athletics
6 Cameron Calbick Langley Mustangs
7 Aaron Williams Unattached
8
men 400 sec 1 1 Jacob Karamanian SFU
2 Jacob Hanna UBC
3 Daniel Kelloway SFU
4 Matthew So UBC
5 Joshua Adhemar SFU
6 Adam Paul-Morris Vancouver Thunderbirds
7 Joel Webster Unattached
8
men 400 sec 2 1
2 Ryan Desrochers Victoria Speed Proj
3 Corey Parks SFU
4 Quinn Litherland Vancouver Thunderbirds
5 Matt Belfontaine Unattached
6 Michael Hutchinson SFU
7 Holden Gill Unattached
8
men 400 sec 3 1
2 David Onak Hershey Harriers
3 Jesse O’Neil-Banes Pacific Athletics
4 Stefan Biro Hershey Harriers
5 Charlie Dannatt Hershey Harriers
6 Gianluca Bizzotto Hershey Harriers
7 Aiden Doherty Hershey Harriers
8
men 800 sec 1 1 Dean Ellenwood Langley Mustangs
2 Dylan Freinhofer SFU
3 Cole Larsen UBC
4 Marc-Antoine Rouleau SFU
5 Chris Taylor UBC
6 Cam Proceviat SFU
7 Thomas Kellner UBC
8 Carlos Vargas SFU
9 Tyrell Barley Com. Cougars
10 Ephraim Tadesse SFU
men 800 sec 2 1 Liam Foster Unattached
2 Mateo de Dalmases SFU
3 Luke Forsythe Ocean Athletics
4 Braeden Charlton SFU
5 Bronson Reid Okanagan Athletics
6 Rowdy Reeves SFU
7 Will Riley Unattached
8 Jordan Schmidt Langley Mustangs
9 Timerlane Cakmak Unattached
10 Rowan Doherty SFU
men 800 sec 3 1 Spencer Pratt Vancouver Olympic Club
2 Yonathan Abebe SFU
3 Gianluca Bizzotto Hershey Harriers
4 David Sawatsky SFU
5 Jermy Brown Unattached
6 Felix Allen Langley Mustangs
7 Fred Pawluk Kajaks
8 Ben Conrad SFU
9 Derek Ushko Edmonton Harriers
10 Mark Pinckard Kajaks
men 1500 sec1 1 Phillipe Gravel SFU
2 Lukas Jarron UBC
3 Marc-Antoine Rouleau SFU
4 John Gay UBC
5 Cameron Proceviat SFU
6 Max Trummer UBC
7 Ephraim Tadesse SFU
8 Adam Paul-Morris Vancouver Thunderbirds
9 Mateo de Dalmases SFU
10 Sean Miller SFU
11 Rowan Doherty SFU
12 Brendon Wong Unattached
13 Braeden Charlton SFU
14 Michael Milic Vancouver Thunderbirds
15 Carlos Vargas SFU
16 Tyrell Barley Com. Cougars
men 1500 sec 2 1 Jalen Sekhon SFU
2 Matthew Cormier UBC
3 Joshua Kozelj Coq. Cheetahs
4 Austin Trapp SFU
5 Richard Torres Unattached
6 Charlie Dannatt Hershey Harriers
7 Joel Gibbs Unattached
8 Timothy Mustard SFU
9 Samuel Serviss SFU
10 Liam Foster Unattached
11 Paul Buckingham Unattached
12 Stefan Biro Hershey Harriers
13 Colin Dignum Hershey Harriers
14 Aidan Doherty Hershey Harriers
15 Jordan Wilson Unattached
16 Samuel Yeung Coq. Cheetahs
women 100 sec 1 1
2 Ella Brown SFU
3 Emily Russell UBC
4 Valda Kabia SFU
5 Elizabeth Tourigny UBC
6 Natasha Friedman SFU
7 Raquel Milosavljevic SFU
8
women 100 sec 2 1
2 Julie Kwan-Herdman Magee
3 Erin Reid UBC
4 Calli-Ann Abbott Powell River
5 Elizabeth Gummer Comox Cougars
6 Natalia Monro Langley Mustangs
7 Kristen Schulz Norwesters
8
women 100 sec 3 1
2 Amara Duncan Coquitlam Cheetahs
3 Jordan Jacobs Langley Mustangs
4 Karmen Leong Eric Hamber
5 Larissa Taddei UBC
6 Diana Voloshin Norwesters
7
8
women 200 sec 1 1 Picabo Reeves SFU
2 Emily Russell UBC
3 Valda Kabia SFU
4 Katherine Tourigny UBC
5 Bryce West SFU
6 Elizabeth Tourigny UBC
7 Natasha Friedman SFU
8 Chantel Desch Unattached
women 200 sec 2 1
2 Elizabeth Gummer Comox Cougars
3 Raquel Milosavljevic SFU
4 Nicole Lindsay Comox Cougars
5 Erin Reid UBC
6 Tekarra Rejerson Comox Cougars
7 Jade Duncanson Unattached
8 Jordan Jacobs Langley Mustangs
women 200 sec 3 1
2 Megan Malone Eric Hamber
3 Holly Harrison Langley Mustangs
4 Larissa Taddei UBC
5 Prabhasha Wickramaarachchi Langley Mustangs
6 Jessie Markin Langley Mustangs
7 Amara Duncan Coquitlam Cheetahs
8
women 400 sec 1 1 Nicole Lindsay Comox Cougars
2 Bryce West SFU
3 Caitlyn Geary UBC
4 Monique Lisek SFU
5 Chantel Desch Unattached
6 Natasha Lazecki SFU
7 Sandra Kilmartin UBC
8 Picabo Reeves SFU
women 400 sec 2 1 Mollie Markin Langley Mustangs
2 Chelsea Barbosa Unattached
3 Hayley Madden Vancouver Thunderbirds
4 Megan Notting SFU
5 Tekarra Reierson Comox Cougars
6 Hannah Konrad Valley Royals
7 Hana Tyndall Coquitlam Cheetahs
8 Emma Markin Langley Mustangs
women 800 sec 1 1 Addy Townsend SFU
2 Erica Digby Vancouver Thunderbirds
3 Alana Mussatto SFU
4 Sarah Korpach UBC
5 Sophie Dodd SFU
6 Camille Van Tassel UBC
7 Reta Dobie SFU
8 Stephanie Dacre Vancouver Thunderbirds
women 800 sec 2 1 Josephine Calvery Valley Royals
2 Emma Dearden Langley Mustangs
3 Adrianna Klassen Langley Mustangs
4 Olivia Willett Unattached
5 Madelyn Huston Golden Ears
6 Alexa Miller UBC
7 Sarah Lavallee Hershey Harriers
8 Brooke Mussche Langley Mustangs
9 Cayla Smith Ocean Athletics
10 Serena Bath Langley Mustangs
women 1500 sec 1 1 Erica Digby Vancouver Thunderbirds
2 Rebecca Bassett SFU
3 Kirsten Lee UBC
4 Miryam Bassett SFU
5 Nicole Lacis UBC
6 Addy Townsend SFU
7 Sandra Kilmartin UBC
8 Julia Howley SFU
9 Madelyn Brunt UBC
10 Reta Dobie SFU
11 Kendra Lewis Vancouver Olympic Club
12 Enid Au UBC
13 Nicola Symonds UBC
14 Annelise Lapointe Hershey Harriers
15 Fiona Brown UBC
16 Taylor McIntosh UBC
17 Erina Cho  SFU

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.